X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

پزشکی۸۹

زنان مبتلا به میگرن در معرض سکته


میگرن عبارت است از اختلال یا سردردی که معمولا تکرار می شود و با تغییرات موقتی قطر رگهای خونی در سر ، صورت می گیرد .
امروزه سردردها ، یکی از هدفهای تحقیقات پزشکی به شمار می روند . تخمین زده می شود که شش نفر از صد نفر به میگرنها، که نوعی از سردردهای مزمن محسوب می شوند، مبتلا هستند و معمولا خانمها بیشتر به میگرن مبتلا می شوند .

میگرن می تواند به علائم عصبی غیر از سر درد ، شامل تغییرات بصری ، اشکال در گفتار ، ضعف یا کرخی در قسمتی از بدن ، احساس مورمور و سوزش منجر شود . بسیاری از بیماران میگرنی به علائم قبل از شروع درد یا auraعادت کرده اند و ممکن است پیش از آغاز سردرد اقداماتی انجام دهند که موجب کاهش درد شود . از چند دقیقه تا چند ساعت بعد از منبسط شدن عروق خونی ، سردرد شدیدی عارض خواهد شد . در مورد میگرنها ، فاکتورهای وراثتی و محرکهای محیطی در ایجاد شرایطی که قطر غیر طبیعی و التهاب عروق خونی را موجب شود ، شرکت دارند .
حمله های میگرنی ممکن است در اثر عکس العملهای آلرژیک ، نورهای شدید ، سروصداهای بلند ، فشار روحی و جسمی ، تغییر درعادت خواب ، کشیدن سیگار یا قرارگرفتن در معرض دود سیگار ، گرسنگی ، مصرف الکل ، کافئین ، نوسانات هورمونی (مصرف قرصهای ضدبارداری) و... ایجاد شوند . ارتباط غذاها با میگرن شامل غذاهایی است که حاوی Amino, asid , Tyramine هستند مثل پنیر کهنه ، ماهی دودی ، جگر مرغ، انجیر ، بعضی انواع بنشن ، شکلاتها ، آجیل ، خمیر ، بادام زمینی ، میوه هایی مثل آواکادو ، موز ، مرکبات همچنین پیاز ، لبنیات ، گوشتهای حاوی نیترات ( مثل بیکن ، سوسیس ، سالامی ، گوشت دودی شده ) غذاهای اشباع شده، فرآوری و تخمیرشده ، ترشی یا غذاهای خوابانده شده در ترشیجات و آبلیمو موادی هستند که می توانند در بروز این بیماری موثر باشند .
بررسی ها نشان می دهد ، زنان مبتلا به میگرن که نسبت به نور حساس هستند بیشتر در معرض سکته قرار دارند.
به گزارش مهر متخصصان دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند دریافته اند چنانچه زنان، مبتلا به میگرن و حساس به نور باشند و سیگار بکشند و از داروهای جلوگیری از بارداری نیز استفاده نمایند احتمال بروز سکته در آنها افزایش قابل ملاحظه ای می یابد.
بررسی های انجام شده در سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد ، میگرن از جمله سردردهایی است که عوامل ارثی و ژنتیکی در آن بسیار موثر است و هنگامی که مواد شیمیایی از بخشهای درونی مغز ترشح می شوند موجب بروز تورم اعصاب و رگهای خونی سر شده و دردناک می شوند.
بر اساس این گزارش ، تا کنون مشخص نشده که حملات میگرنی چه موقع شروع می شود و چه مدت طول می کشد اما در برخی افراد مرتبا ایجاد می شود و در برخی دیگر ممکن است فاصله دو حمله به یک سال هم برسد.
تحقیقات نشان می دهد ، علائم سردردهای میگرنی در اکثر افراد، سردرد شدید همراه با حساسیت به نور و گاهی حالت تهوع می باشد که در کودکان با درد شکم نیز همراه می شود. که این دردها اصولا بین 35 تا 45 سالگی به اوج می رسد و با افزایش فشار خون نیز همراه می شود که در افرادی که سابقه فشار خون بالا و بیماریهایی نظیر دیابت ندارند ممکن است این نوسان ناگهانی فشار خون و فشار به رگهای مغز موجب بروز سکته شود.
متخصصان دریافته اند ، افزایش احتمال بروز سکته در زنانی که داروهای جلوگیری از بارداری استفاده می کنند و سیگار می کشند ، ممکن است تا 7 برابر افزایش یابد.