X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

پزشکی۸۹

کشف یکی از علل سکته مغزی در افراد جوان


محققان آلمانی می گویند یک اختلال ژنتیکی عامل برخی سکته ها ی مغزی در افراد جوان است. به گزارش BBC ، دانشمندان در روستوک دریافتند 4 درصد از 700 بیمار 18 تا 55 ساله ای که دچار سکته مغزی شده بودند ، از بیماری فابری نیز رنج می بردند. و سکته مغزی یک دهه زودتر در این بیماران رخ داده بود.
متخصصان می گویند یافته های فوق مربوط به گروه کوچکی از افراد است اما وجود یک عامل قابل درمان برای سکته مغزی را روشن می سازد.
بیماری فابری بوسیله فقدان یا نقص یک آنزیم مورد نیاز برای پردازش روغن ها ، مواد مومی و اسیدهای چرب ، ایجاد می شود. این لیپید ها تا سطوح زیان آور در چشم ، کلیه ها ، سیستمعصبی و سیستم قلبی عروقی تجمع می یابند.
مبتلایان به بیماری فابری ممکن است به علت مشکلات کلیوی ، قلبی یا مغزی دچا رمرگ زودهنگام شوند.
اما می توان از طریق درمان جایگزین با آنزیم پیشرفت بیماری را کند کرد. افراد مورد مطالعه در این تحقیق دچار سکته مغزی شده بودند در حالیکه ریسک فاکتورهای این بیماری را نداشتند. مشخص شد تقریبا 5 درصد بیماران مردو دو درصد زنان حامل ژن مربوط به بیماری فابری بودند.
به گفته محققان این یعنی یک نفر از هر صد جوانی که دچار سکته مغزی می شوند ممکن است مبتلا به فابری باشند. در این بررسی سن متوسط مردان مبتلا به فابری برای ابتلا به سکته مغزی 38 و در زنان 40 سال بود.
در حالیکه سن متوسط دچار شدن به سکته مغزی در زنان و مردان بدون بیماری فابری 48 سال بود.
بنابراین بیماری فابری را می توان بعنوان یکی از علل مهم سکته مغزی کریپتوژنیک در جوانان در نظر گرفت. لذا انجام تست های تشخیصی این بیماری در افراد بیمار حائز اهمیت است.