X
تبلیغات
زولا

پزشکی۸۹

هشدار درباره سکته های خاموش


اکثریت مردم ایران علایم سکته های خاموش را نمی دانند و بی توجه از کنار آن می گذرند در حالی که اگر فرد سکته دیده ظرف نیم ساعت به پزشک مراجعه نکند بافت قلبی و عروقی او می میرد و دیگر امکان جبران آن نیست .
طاهره سماوات رئیس اداره بیماری های متابولیک وزارت بهداشت در گفت و گو با خبرگزاری فارس هشدار داد : متاسفانه درباره سکته های قلبی و مغزی هیچ آمار تایید شده و قابل استنادی در کشور نداریم اما مهم تر از آمار این است که اکثریت مردم ما علایم سکته را نمی دانند و به همین علت بی توجه از کنار آن می گذرند و هنگامی به پزشک مراجعه می کنند که دیر شده است .
وی ادامه داد : درد سرمعده که در بین مردم به درد سردل معروف است یکی از مهم ترین علایم سکته قلبی است بسیاری از مردم این درد را جدی نمی گیرند یا حداکثر به پزشک متخصص گوارش مراجعه می کنند و پزشک هم بدون این که نوار قلب بگیرد برای او داروی معده تجویز می کند.
وی گفت : نکته دیگر این است که بسیاری از افراد دیابتی به علت اختلالی که در ناحیه انتهای عصب آن ها به وجود می آید این نوع دردها را احساس نمی کنند و اصلا متوجه آن نمی شوند البته همه دیابتی ها این طور نیستند اما بخش مهمی از آن ها به همین علت از بروز سکته مطلع نمی شوند.
وی افزود : بسیاری از مردم تصور می کنند سکته قلبی هنگامی بروز می کند که درد در ناحیه چپ سینه یعنی درست روی قلب باشد در حالی که این طور نیست علایم سکته قلبی بسیار متنوع و متفاوت است از درد سر معده گرفته تا درد در ناحیه انتهای جناق دردهای گوارشی یا دردهای در ناحیه راست بدن درد در کتف ها و مچ دست هم اگر بدون دلیل باشد می تواند علامت سکته قلبی باشد افرادی که دچار آرتروز هستند در صورت بروز سکته قلبی دردهای عضلانی شان ناگهان افزایش می یابد.
وی گفت : درد بین دو کتف یا درد در وسط فقسه سینه و فک تحتانی و دندان ها نیز از جمله علایم سکته قلبی است که متاسفانه درباره درد دندان و فک بیش تر مردم به دندانپزشک مراجعه می کنند.
وی افزود : گاهی نیز احساس خستگی مفرط و زودهنگام علامت بروز سکته قلبی است مثلا فردی که پس از 200 متر راه رفتن احساس خستگی می کند ناگهان پس از 100 متر راه رفتن احساس خستگی مفرط کند .
وی گفت : بسته به این که کدام ناحیه قلب دچار سکته شده علامت آن هم تغییر می کند مردم باید علایم سکته قلبی را بشناسند و به موقع به پزشک مراجعه کنند این علایم بین زن و مرد تفاوتی ندارد اما با افزایش سن ممکن است شدت علایم بیش تر شود افراد مسن تر به طور طبیعی بیش تر دچار بیماری های عروق کرونر هستند البته به علت افزایش مصرف دخانیات چاقی و مصرف غذاهای آماده سن ابتلا به این بیماری ها و سکته قلبی در ایران پائین آمده است .
رئیس اداره بیماری های متابولیک وزارت بهداشت توضیح داد : افراد مسن در کنار علایم کلی سکته قلبی ممکن است دچار تنگی نفس درد سینه و به خصوص اختلال رفتاری به صورت فراموشی یا بیان حرف های بی ربط هم بشوند علت آن ایجاد اختلال ناگهانی در خون رسانی به مغز در آن هاست .
وی گفت : اگر سکته قلبی به موقع شناخته نشود و فرد دچار سکته به موقع به پزشک مراجعه نکند خیلی زود بافتی که دچار سکته شده می میرد سکته قلبی باعث ایجاد لخته در رگ های فرد می شود که حداکثر 3 تا 4 ساعت برای از بین بردن آن فرصت هست در غیر این صورت به خصوص در مورد عروق کرونر که اختلال در عملکرد آن موجب اختلال در کارکرد عضلات قلب می شود از بین نرفتن به موقع لخته موجب مرگ بافت های آن ناحیه می شود.
وی افزود : برای از بین بردن لخته در عروق کرونر باید ظرف نیم ساعت بدون این که فرد تحرکی داشته باشد به بیمارستان منتقل شود و بلافاصله داروی « استرپتوکیناز » به وی داده شود تا لخته خون از بین برود و اگر فرد دیر به بیمارستان برسد ممکن است جبران عوارض ناشی از این نوع سکته امکان پذیر نباشد.
وی گفت : فاکتورهای مختلفی در بروز سکته قلبی دخیلند که یکدیگر را تشدید می کنند استعمال دخانیات چاقی فشار خون چربی خون دیابت و مصرف غذاهای نامناسب آماده از جمله مهم ترین فاکتورهایی هستند که موجب انسداد عروق و افزایش درصد بروز سکته قلبی می شوند.
سماوات افزود : درباره سکته مغزی مهم ترین عامل فشار خون است که متاسفانه در جامعه ما نیز شیوع بالایی دارد از هر 5 نفر یک نفر در کشور ما مبتلا به فشار خون است این مسئله باعث آمبولی در مغز و سکته مغزی می شود که سرگیجه ضعف در یک طرف بدن احساس ضعف در یک دست اختلال دید اختلال در اعصاب صورت که به صورت مثلا کج شدن دهان نمود پیدا می کند از جمله علایم سکته مغزی است .
وی گفت : استرس نیز یکی از مهم ترین علل بروز سکته های قلبی و مغزی است به خصوص استرس های ناگهانی که در کنار فشار خون فرد را مستعد پارگی عروق و بروز لخته می کند.
وی افزود : متاسفانه در کشور ما مرکز نظام یافته ای برای ثبت سکته نداریم به همین علت نیز هیچ آمار تایید شده ای در این زمینه وجود ندارد البته درباره سکته های قلبی ثبت اطلاعات را شروع کرده ایم که ممکن است استفاده از نتایج این کار چندین ماه طول بکشد اما درباره ثبت موارد سکته های مغزی هنوز اقدامی در کشور شروع نشده است